środa, 12 sierpnia 2020

Muzeum Wsi Lubelskiej

 Wspominałam w poprzednim wpisie o wizycie w muzeum. Chrapkę na odwiedzenie tego miejsca miałam już wieki temu, ale z wiadomych względów nie mogłam sobie, ot tak, tam pojechać. 

Kiedy byliśmy w Polsce, mój małżonek również zapałał chęcią odwiedzenia skansenu. 

I pojechaliśmy! ponieważ nie ma takiej siły, która zatrzyma mojego męża przed wycieczkami. Zwłaszcza w tym roku, kiedy w Irlandii nie byliśmy nigdzie. Dosłownie nigdzie. 


Już na wstępie mówie: warto tam pojechać i warto zarezerwować sobie dużo czasu oraz nastawić się na mnóstwo chodzenia. Jest mały problem, jeśli idzie o parking - stanowczo za mało, ale może tak bywa w weekendy. 

O samym muzeum możecie poczytać na ich stronie. Ja napiszę tak, jak czuję.


Tego dnia pogoda nam dopisała niesamowicie!, może nawet za bardzo, bo w pewnej chwili upał stał się  ogromny. 

Budynek na poniższym zdjęciu to recepcja czy też biuro, gdzie można zakupić bilety. Razem z nimi, dostaje się przewodnik-mapę po skansenie. Pierwszy na naszej drodze pojawia się wiatrak. Ogromny, górujący pośród poletka ze zbożem. Brak mu śmigieł, dzięki którym na pewno wyglądałby prawdziwie majestatycznie, ale i tak czuć jego potęgę.


Otacza nas gorące powietrze, delikatny wiatr unosi zapachy dojrzewającego zboża. Wszystko to ucicha, kiedy wchodzimy między chaty. Tutaj powietrze prawie stoi. Mimo to, wszechobecne, wielkie drzewa, dostarczają cienia i nadają klimatu. 

Można poczuć się tak, jakbyśmy weszli do dawnej wioski, gdzie za chwilę zza węgła wyjdzie jakiś jej mieszkaniec. Tym bardziej wydaje się to prawdopodobne ze względu na zwierzęta gospodarskie; kozy, kaczki, gęsi, kury, itd., które tam żyją. Zagrody dla zwierząt są naprawdę zamieszkane. 
Artur cały czas podziwiał wszystkie sprzęty rolnicze: i duże i małe. Część z nich znałam z dzieciństwa, ale część już była totalnie nieznajoma. Tutaj przychodzili z pomocą rodzice. 

Zapach w zagrodach, obejściach był zdecydowanie muzelany, z domieszką zapachów siana, zboża i nawozów zwierzęcych. Na te ostatnie reagowały szczególnie niektóre panie, zatykając nosy, wachlując się i prawie omdlewając na progach obórek:) Och, cóż to był za widok!:)

Wykończenia strzech mogłabym podziwiać bez przerwy! Absolutne  piękności.


Powoli żegnaliśmy się ze wsią i kierowaliśmy się ku miasteczku. 

Tutaj już płoty zrobione były ze sztachet z gustownym wykończeniem:

W miasteczku była poczta, straż pożarna, sklepy, pijalnia piwa, krawiec, szefc... Wszystko, jakby zatrzymane w czasie... Dosłownie czekało sie, kiedy pojawi się sprzedawca lub rzemieślnik.

W niedziele organizowane są pokazy różnych sztuk rzemieślniczych, albo sceny z życia miasteczka bądź wsi: np. wyjazd straży pożarnej, sianokosy, żniwa.... wszystko zgodnie z duchem epoki.

Na terenie skansenu jest kościół i cerkiew. Zastanawiałam się, czy cmentarzyk przy kościele jest, że tak to ujmę, oryginalny? Chyba tak, bo jakżeby inaczej.
 
Na cmentarz prowadzi taka piękna brama:
...a krzyże toną w zieleni, otoczone kwiatami, które rozsiewają delikatny zapach w ciężkim od gorąca powietrzu.

 I warto mieć ten czas, żeby zatrzymać się tam na chwilę, postać pod szumiącą brzozą, może wyszeptać "Wieczny odpoczynek..."


Idąc alejami drzew, mijamy kolejną, piekną bramę:
Brama ma ciekawe rzeźbienia, a prowadzi... 

...do pasieki:
Tam, na wzgórku, w pełnym słońcu stoją ule w równych rzadkach...

Mijamy kolejne domy obsadzone kwiatami: malwy, rudbekie, dziewanna - tego nie mogło tam zabraknąć
I tutaj mamy już barć, a raczej kilk barci. Takie w poziomie widziałam pierwszy raz.
Stary żuraw stoi w cieniu lip. Nie pracował(bo niby jak, skoro studni tam nie było), więc nie wiem czy skrzypi, ale właśnie skrzypienie od razu nasuwa się na myśl, kiedy go widzę.

Przepiękna cerkiew, kilka kolejnych chat i zagród wiejskich i powoli zbliżamy się do końca.

Jeszcze mała przystań i widok miasteczka od tyłu:
  
Wycieczka była długa, a i tak nie weszłam do każdej chaty. Nie zrobiłam zdjęć wszystkich, które chciałam, bo spędziłabym tam jeszcze kilka godzin. 
Tak myślę, że w środku tygodnia byłoby zdecydowanie spokojniej.


Do tego skansenu mogłabym pojechac jeszcze nie jeden raz. Na pewno inaczej wszystko wygląda w innym czasie, innej porze roku. Wiosna jest tam piękna, jesień czarująca, a zima... urzekająca. Skąd to wiem? Ze zdjęć i filmików, jakie muzeum publikuje na swojej stronie, choćby na FB.
Na razie pozostają mi te wspomnienia, ale wszystkich, którzy mogą, zachęcam żeby odwiedzili to lub podobne miejsce. Mój wpis na temat muzeum nie oddaje nawet dziesiątej części tego, co tam sie widzi, czuje i doświadcza, więc warto zobaczyć to samemu.

6 komentarzy:

 1. Ucieszył mnie ten post. :))) O tak, ja to chętnie się tam wybiorę, niech tylko się nadarzy okazja. hihi Magiczne miejsce, rzeczywiście ma się wrażenie, jakby mieszkaniec zaraz miał wyjść zza rogu, jakby to miejsce żyło na całego. Jest tam mega urzekająco. Ja nie lubię nowoczesnej architektury, a taką to już tak. Mam wrażenie, że nowoczesna architektura zatraciła duszę, ale to tylko moje myśli. :) Wszystko mi się tam podoba, ja już czuję się jak w innym świecie, to co to będzie tam na miejscu. Pojechałabym tam jesienią, bo to moja ukochana pora roku, no i zimą. ;0 Cieszę się, że tak magicznie spędziliście czas, pozdrawiam najserdeczniej. :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyjazd tam to absolutnie wspaniałe doświadczenie. Tak przynajmniej to odebrałam ja:)

   Jeśli maszmożliwość, koniecznie tam pojedź, albo do jakiegoś podobnego miejsca.

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Żyć nie umierać, kocham takie klimaty i taki styl, gęsi, zapach siana, stara polska wieś.Te typowe kwuaty przed domem, cudowne strzechy.Piekna wycieczkę miałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycieczka była wspaniała, a dla kogoś, któ to lubi - na pewno na długo zostanie w pamięci.

   Usuń
 3. "Wsi spokojna, wsi wesoła"... Fajny, sielankowy klimat ma to miejsce, myślę, że przypadłoby mi do gustu. A jeszcze gdyby tak w zagrodach były konie! Czy wspominałam już, że uwielbiam zapach koni?

  Jest coś, co bardzo rzuciło mi się w oczy - ta soczysta zieleń! To zdjęcia z lipca czy jeszcze z sierpnia? Mam wrażenie, że ta nasza irlandzka przyroda jest już w wielu miejscach niesamowicie przygaszona. Connemara, w której ostatnio byłam, wydała mi się już mocno jesienna z tymi swoimi miedzianymi i brązowymi barwami.

  Cieszę się, że wreszcie udało się Wam coś zwiedzić! Po tak długiej przerwie w podróżowaniu ta wycieczka musiała niesamowicie "smakować" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, wspominałaś, że lubisz konie i ich zapach:) Wiem, żena pewno w muzeum są pokazy orki, sianokosy iwtedy konie tam są zaprzęgane do narzędzi. Możliwe, że mają.

  Zdjęcia są z drugiej połowy lipca, w Polsce sporo padało, więc i zieleń jest mocna.
  Rok temu o tej samej porze było słabo, bardzo słabo, bo trwała susza. Wszystkobyło przyżółknięte, okurzone i takie jesienne.

  O! wycieczka była niesamowita. Tym razem bez dzieci, które w tym czasie pojechały na obóz do Chorwacji:)

  OdpowiedzUsuń