niedziela, 17 września 2017

Irish National Heritage Park, Co. WexfordKolejny nasz wyjazd do skansenu irlandzkiego w Wexford.

Bagna, rzeki, jeziora, czyli wszystkie miejsca związane z wodą, były w dawnej Irlandii uznawane za święte. Tutaj składano ofiary(z ludzi, zwierząt, czy cennych przedmiotów) w nadzieci na wyproszenie łask. Obecny zwyczaj wrzucania monety do fontanny czy studni, to według tutejszych historyków, pozostałośc po ofiarach dla "bogów wodnych".
Nową budowlą jest okazała wiata. Podobne znajdowały się w portach Wikingów; korzystano z nich także we wczesnym średniowieczu. Były to miejsca pracy ówczesnych stolarzy. Wikingowie wykorzystywali je do budowy swych łodzi.
Zbudowana w tutejszym skansenie wiata, będzie miejscem prowadzonych kursów, takich jak kowalstwo, rzeźbienie w drewnie, kamieniu, tworzenie łuków i wielu innych. Wiata ma w ostatecznej formie być budowlą ze ścianami, pokrytą gontem- czyli takim schronem. Zarząd parku ma nadzieję na szybką realizację projektu.
Młyn wodny...Piec do suszenia ziarna
I jesteśmy na terenie dawnego zakonu... Domki zakonników małe, skromne, niemalże wtopione w naturę.
Figury woskowe bardzo realistyczne. Kiedyś stałam przez dłuższą chwilę, intensywnie wpatrując się, czy mnich jest żywy, czy nie :)

Ten spory budynek to ówczesny refektarz...... z przepięknym dachem:


Gosia unikała zdjęć jak ognia; uchwyciłam ją - prawie - w wejściu kościoła:Średniowieczna betoniarka :) obsługiwana przez 3 ludzi. Dwie osoby kręciły belkę,a  trzecia dosypywała zaprawę i wlewała wodę.
W forcie spędziliśmy troszkę czasu. Posiedzieliśmy na ławeczce, kiedy dzieciaki dorwały się do mojego aparatu i porobiły trochę zdjęć.Na terenie parku paliło się kilka ognisk. Tu, w forcie, też było jedno. Snujący się dym dodawał klimatu otaczającym nas budynkom.


Dziewczyny w kamiennym kręgu odprawiają rytuały przywołania słońca.... żartuję :)Schroniska budowane "na szybko" z dostępnych materiałów. Umiejętność taka była ważna ze względu na częste przemieszczanie się ówczesnych ludzi.Crannog - osada(fort) na wodzie.

W osadzie Wikingów zrobiłam kilka fotek Monice i wodzie :)Później udaliśmy się do twierdzy Normanów. Gosia wędrowała z tatą; widok już rzadki...Z okolic okrągłej wieży, zrobiłam zdjęcie łodzi Wikingów, zakotwiczonej daleko na wodzie.Aparat oparłam na ogrodzeniu, żeby przybliżyć obraz. Jednak ogrodzenie, to nie statyw...I tak dojechaliśmy do końca wycieczki. Potem zaliczyliśmy jeszcze obiad, który zjedliśmy tuż przez zamknięciem obiektu :)
Wrzesień jest już czasem, kiedy w skansenie zamiera życie rękodzielnicze i rzemieślnicze. Nie ma strzelania z łuku - A. i dzieciaki rozczarowali się niepomiernie!; w osadzie Wikingów panowało jeszcze chyba największe ożywienie: trwał tam kurs tworzenia grotów strzał i włóczni z krzemienia. Nie jestem pewna, ale chyba prowadził go Polak:), a w kolejnej chacie panie przędły wełnę na  -wzorowanych na dawne - kołowrotkach.
Pani w restauracji powiedziała nam, że wrzesień to koniec sezonu, przynajmniej takiego intensywnego. Nic to... pewnie za rok wybierzemy się tam ponownie.

12 komentarzy:

 1. Niesamowite miejsce!
  A zdjęcia - FANTASTYCZNE!!!

  Motylek

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pouczająca wycieczka, lubię takie miejsca, ale więcej słońca na pewno by się na niej przydało, może nie te zaklęcia dziewczyny wykorzystały;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może jeszcze muszą się pouczyć :) a tak naprawdę dzień był pochmurny

   Usuń
 3. Wspaniała wycieczka, piękne miejsca i super fotki.
  W przyszłym roku pewnie wybierzecie się wcześniej - będzie więcej atrakcji.
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno pojedziemy wcześniej, o ile pojedziemy :)

   Usuń
 4. Piekne miejsce, piekne zdjecia (te z woda i lodkami szczegolnie).

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna historia,warto przeczytać i pooglądać,ale dzieciaki rosną,same pannice.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. warto pojechać, żeby tak pouczyć się historii

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy ten skansen, w sumie zrobiony niewielkim kosztem, z wykorzystaniem naturalnych składników.
  Wsze zdjęcia są niezwykle klimatyczne, a dziewczynki uchwycone w trakcie "rytuałów" wyglądają po prostu uroczo!

  Miło zobaczyć Waszą Rodzinkę - pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skansen odwiedzny często, to już chyba 3 lub 4 wpis na moim blogu :)

   Usuń