czwartek, 23 kwietnia 2015

Wicklow Gap, Miners Road, Co. Wicklow część 2Druga część wycieczki w Górach Wicklow. Etap nieco trudniejszy - tak myślałam na początku, mając na uwadze dzieci, szczególnie 5-letnią Izabelkę. Okazało się, że nie straszne im żadne góry, żadne głazy i wąskie ścieżki.

Gosia pozostawała w tyle, razem ze mną, odpoczywając za każdym razem, kiedy ja skupiałam się na zdjęciach.Po drodze mijaliśmy ze dwa maleńkie strumienie; dla dziewczyn, przechodzenie po kamieniach nad wodą, było największą frajdą!Wysoko, nieco po prawej, widac białe plamki; są to dwa wodospady do których nie dotarliśmy, bo Artur obrał drogę na szczyt. Natomiast po lewej widać granicę koryta rzeki górskiej, kiedy jest ona pełna wody. W tej chwili szumiało jej tylko trochę na kamienistym dnie......tam, gdzie spływała z większych głazów, tworzyły się mini wodospady, takie dla wróżek i skrzatów:)Patrząc wstecz.... jezioro coraz dalej, my coraz wyżej.Chwila odpoczynku na łyk wody i na zdjęcia. Monika nie leniła się, tylko stukała kamieniem w kamień, aby pozostawić swój ślad:) twierdziła, że jak następnym razem tu będzie, to na pewno znajdzie tę delikatną, białą kreseczkę, którą udało jej się wykuć w granicie. Iza też nie mogła usiedzieć na miejscu, skakała między skałami w poszukiwaniu... no właśnie, czego? Sama nie wiedziała.Tutaj zdecydowanie lepiej widać koryto rzeki, w tej chwili prawie suche:I szczyty, do których coraz bliżej... Po tych pionowych skałach wspinała się czwórka ludzi. Z naszej perspektywy wyglądali jak mróweczki i tylko dzięki jaskrawym kurtkom, które mieli, udało się nam ich przypadkowo wypatrzeć.Iza i Monika na czele wyprawy!


Podczas tej wędrówki na szlaku, spotkaliśmy jeszcze dwójkę dzieciaków z rodzicami. Poza tym wspinali się tylko dorośli. Monika oświadczyła z dumą, że w takim razie one są już w stopniu zaawansowanym w chodzeniu po górach!
Krajobraz na razie smętny, szaro-żółto-bury. Gdybyśmy przyjechali tu w maju, wszystko ożyłoby dzięki dzieleni. Nie wykluczam, że wrócimy w to miejsce, bo bardzo nam się podobało. Poza tym chcielibyśmy dotrzeć do samego końca, czyli wejść na górę, gdzie biegnie trasa, którą jedziemy do doliny.
Artur żałuje, że samochód sam nie może wrócić z parkingu i czekać na nas na górze:) Moglibyśmy wtedy zrobić jeszcze jeden spacer, a tak......czekała nas droga powrotna w dół i martwiłam się tylko o to, żeby żadna z nich nie skręciła nogi między skałami.
Zauważcie, jak prawie puste koryto rzeki, które pokazywałam wcześniej, w dole już zapełnia się i wpada do jeziora całkiem sporą szerokością.Artur był bardzo niezadowolony, że nie doszliśmy na górę. Iza i Monika na pewno dałyby radę, bo dosłownie frunęły po ścieżce. To Małgosia marudziła i w pewnej chwili miałam już dość ciągłego ponaglania, proszenia i zapewniania, że to już niedaleko. Nie wiem dlaczego tak zaczęła kaprysić? Może silny wiatr, który z każdym metrem się wzmagał, tak na nią wpłynął? W każdym razie zdecydowałam, że zawracamy.Zeszliśmy na dół bez przygód. Ot, ze dwa czy trzy razy najmłodsza się pośliznęła na kamieniu, potem Monika zjechała na siedzeniu, ale obyło się bez obrażeń i płaczu. Dzieci miały solidne adidasy na nogach i tylko cieniutkich wiatrówek nam brakowało, bo wiatr naprawdę przewiewał wszystko.

Urok meandrów rzeki:A tutaj znak, tuż przed szlakiem górskim, informujący o końcu trasy spacerowej:I pomyśleć, że taki wysoki Artur, jest taki maleńki na tle gór, bardzo niskich gór:Energia nie opuszczałą dziewczyn; już nie szły wytyczoną trasą, tylko znajdowały swoją własną, miedzy skałami. Oczywiście pozwalaliśmy im na to na własne ryzyko i niektórzy patrzyli na to krytycznym wzrokiem, ale kiedy dzieci mają się nauczyć, że w górach jest niebezpiecznie?Mikroskopijna Iza na skałach:


Po szaleństwach postanowiła jednak odpocząć przez minutę i pozowała do zdjęć.A tu taki napis:
I na koniec to, co zafascynowało dzieci: Moniki cień w okularach. Iza stwierdziła, że Monika ma dziurę w głowie i słońce przez nią świeci:) Nic innego na razie do niej nie trafia, choć dziury nie widzi.


6 komentarzy:

 1. Fajne kamienie, coś podobnego jak w naszych Górach Świętokrzyskich, tylko nasze góry porośniete drzewami, a tu taki niesamowity czysty krajobraz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i takie właśnie widoki jednym się podobają, a inni uważają za pustkę, która przygnębia. Dla mnie są to wspaniałe wyprawy z wielu względów.

   Usuń
 2. Jakbym tam z Wami pojechała, to spokojnie można by mnie zostawić nad tą piękną wodą, za żadne skarby nie poszłabym wspinać się po skałach, za to w wodę mogę patrzeć godzinami i mi się nie nudzi. *^v^*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irlandia jest w połowie jak najbardziej dla Ciebie :) wody wkoło wyspy dużo, do każdego krańca w miarę blisko, po drodze mnóstwo rzek, strumieni, nawet jezior...   Usuń
  2. A wiesz, że już prawie do Ciebie jechałam?.... *^v^*
   Mąż był ostro rekrutowany, jednocześnie przez firmę w Dublinie i w Warszawie, no i tak się złożyło, że na razie przyjął ofertę miejscową. Ale kto wie, co los podsunie nam za jakiś czas... ^^*~~

   Usuń
  3. nic nigdy nie wiadomo, może faktycznie tak się zdarzy:) póki co, to ja pierwsza zjawię się w PL :) dzieciaki już odliczają tygodnie - lepiej wygląda liczba, a ja gromadzę upominki. i też czekam!

   Usuń