wtorek, 27 stycznia 2015

Drzewa, drzewa...Teraz przyroda w Emo - kolejna porcja zdjęć z sobotniej wycieczki.

Daglezja zielona, czyli Pseudotsuga menziesii. Jej piękne szyszki wyraźnie odcinają się na tle zieleni igiełek. Cypryśnik błotny...  też cieszy oczy rozchylonymi szyszkamiTo, co porasta korę, o tej porze roku jest dobrze widoczne, bo konary nie chowają się pod gęstwiną zieleni.Korony drzew rysują się pięknie na tle czystego nieba...a słońce tworzy malownicze scenerie, z pniami w roli głównej:Zawsze o tej porze roku robię najwięcej zdjęć drzewom. Poniżej przepiękny Cedr libański - jego korona zawsze wyraźnie odcina się na tle nieba, ale w zimie i początkach wiosny, jest najbardziej widoczna.


Na kolejnym zdjęciu olchy:I dąb... za chwilę wszystkie te gałązki  i konary znikną pod warstwą liści.Teraz też mchy, porastające pnie obficie, niemalże świecą zielenią i przyciągają wzrok. Później już nie będzie  tak szalonego kontrastu.


Dzień był piękny, słoneczny, jakby przyroda specjalnie stworzyła odpowiednie warunki do zdjęć.Betula utilis widoczna z daleka dzięki bielutkiej korze, najbielszej wśród brzóz.I dobrze znana Brzoza brodawkowata, też łądna, ale jakby nieco wyblakła na tle poprzedniczki:Oczywiście nie mogło zabraknąć bluszczu, który rośnie wszędzie!Aleja cisów:


...tworzących niemalże czarną ścianę...


I w końcu dostojny starodrzew. Na pierwszym planie widać nowe nasadzenia po tragicznej zimie 2010, kiedy część olbrzymów nie wytrzymała mrozów.
2 komentarze: