czwartek, 20 listopada 2014

Ostatki z ogródkaPołowa listopada minęła, jeszcze coś się tli w ogrodzie, ale już niewiele, naprawdę niewiele. Przeważa zieleń.

Powojnik montana przed domem objął w posiadanie całą kratkę i zaczyną podczepiać się pod daszek. Niektóre gałązki malowniczo zwieszają się tuż nad drzwiami, co denerwuje mojego małżonka. Jeszcze trochę i za rok będzie trzeba przedzierać się z maczetą, komentuje.W kąciku ogrodu przysiadły sobie cicho pietruszka z ostróżką i do spółki z lawendą zarastają tę przestrzeń.
Wzdłuż płotu pierwiosnki kwitną drugi raz w tym sezonie:Do zdjęcia uprzątnęłam nawet ziemię wkoło roślin, ale trawnika już nie kosiłam. Na razie bujają sobie na nim chwasty.
Po ilości pąków widzę, że to początek prawdziwej fali kwiatów:Prawdziwą niespodziankę zrobił mi fiołek, którego przesadziłam pod koniec sierpnia. Zakwitł:

Starzec i fuksja dzielnie walczą z pogodą: wiatrem i zimnem, ale po fuksjach już widać, że to końcówka. Kilka kwiatów, ot to wszystko.

Ostatnie dalie, nieco wyblaknięte:
Na płocie zasiadł bluszcz  i obecnie usiany jest granatowymi jagodami:
I w końcu róże....ostatni rzut kwiatów...Na tle czarnego płotu biel prawie świeci...
Osadzające się krople deszczu czy rosy dodają im uroku...W tym roku to chyba już koniec ogrodowych wieści. Niedługo zacznie się tylko zimno i szaroburozieloność.

1 komentarz:

  1. to prawie jak wiosna,ślicznie kolorowo a ta zieleń taka soczysta, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń