środa, 25 czerwca 2014

Szaleństwo zieleniMy tak sobie na wakacjach odpoczywaliśmy, a tymczasem cała roślinność pracowała i zwiększała swą objętość. Na szczęście sąsiad z prawdziwym zaangażowaniem podlewał wszystkie pojemniki i pojemniczki i dzięki temu rośliny przetrwały moja nieobecność. Minęło mnie tylko kwitnienie ostróżek, które miały naprawdę wypasione kwiaty. Niestety, ktoś je złamał... Trudno.

Front domu i moje dwa powojniki - jeden górski - ten jeszcze bez kwiatów i drugi - wielkokwiatowy, obecnie w pełni kwitnienia.


Powojnik górski bardzo się rozrósł, pędy wręcz zasłaniały część drzwi; zaraz po powrocie umocowałam je na kracie. Drugi powojnik nie został dobrze opleciony podczas mojej nieobecności i zamiast na kracie, wyłożył się na płot. Tam z kolei poplątał się z groszkiem pachnącym i tak sobie koegzystują w tym roku.
Powojnik czaruje kwiatami, a groszek zapachem. Poczułam go już w noc naszego powrotu i dzięki niemu, zamiast do łóżka, wróciłam do ogrodu i oglądałam rośliny.
W donicach i skrzynkach rozrosły się lobelie i pelargonie. Wymagają codziennego podlewania, ale wysiłek jest "opłacony" ich przelewająca się wprost zielenią i kwiatami. A to dopiero początek ich kwitnienia!Zakwitła nam biała róża. Kolejna, zamiast różowej wyszła kremowa, ale też jest ładna, a trzecia jeszcze nie kwitnie. Różom udało się jakoś przetrwać atak mszyc.Ogród tylny też buja. Powojnik górski będę musiała trochę przyciąć, bo za bardzo mi się rozrasta(to ten pierwszy od prawej). W samym rogu, do kwitnienia przygotowuje się kolejny - 'polish spirit', który też w tym roku sobie nie żałował i rozrósł sie niemożliwie. Obok niego rosną, ocalone od śmierci, dwa mieszańce wielkokwiatowe, które pewnie w tym roku nie zakwitną. Najważniejsze jednak, żeby się umocniły.Wśród nasturcji dwa kolejne powojniki, które kupione były za grosze, ale wymagają spokoju i dobrej opieki. Może w przyszłym roku zakwitną? W tym roku już cięłam je na wzmocnienie, więc sa tak niskie, że ich nie widać:) Kratka taka prowizoryczna, bo robiona w dzień wylotu na urlop. Podejrzewam, że jak każda tymczasowość, przetrwa wieki. Nasturcji to oczywiście nie przeszkadza i wspina się po niej bez problemu.Na tarasie doniczki pełne lobelii i pelargonii. Do tego pąki już wypuszcza agapant.W jednej z donic króluje Rock Daisy:


W tym roku zakupiłam ją pierwszy raz i nie żałuję. Rozrasta się pięknie, jest świetna jako obramowanie wysokich roślin. Lubi słoneczne miejsca, nie potrzebuje dużo wody.

6 komentarzy:

 1. Jak dobrze mieć sąsiada.... chciałoby się powiedzieć, ale patrząc na piękne roślinki , coś w tym jest.
  Pozdrawiam maria

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze mieć takich uczynnych sąsiadów:) Wszystkie roślinki imponująco się prezentują:)

  OdpowiedzUsuń
 3. ślicznie i kolorowo na twoim malutkim ogrodzie,roslinki takie zdrowe,soczyste,

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak pieknie! U nas nici z ogrodu... Znów się nie udało:(

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale przecudnie-kwieciscie masz kolo domu!

  Motylek

  OdpowiedzUsuń