sobota, 21 lutego 2009

LutyPołowa lutego już dawno za nami, a co za tym idzie i urodziny Gosi. Wypadły jej dokładnie w dniu naszego powrotu do Irlandii. Obchodziła je zatem troszkę wcześniej, jeszcze w Polsce. W zasadzie to jej pierwsze urodziny obchodzone w Polsce!

Był tort:
... który trzeba było dwa razy zapalać, bo Monika nie mogła pojąć, że to Gosia zdmuchuje świeczki. 

W końcu dało się wszystko ułagodzić; tata zapalił świeczki kolejny raz i już obie dmuchały:

Tuż przy suficie fruwało sporo balonów:

...które wywołały okrzyki radości u Moniki:


Chwytała za wstążki, szarpała, ciągnęła, krzyczała, a  nawet piszczała z radości, że już je prawie ma w ręku... Biegała z nimi po domu, nieomalże zrywając żyrandole, za które zaczepiały się wstążki. Radości nie było końca.


A Gosia, jak typowa 4-latka, która uwielbia zmieniać stroje, prezentowała się w dwóch kreacjach:


Ta akurat była " suknią dzienną"


Małgosia ma 4 lata(sama nie wiem, kiedy ten czas tak ucieka, bo pamiętam, jak uczyłam się przewijania; pamiętam swoją rozpacz, kiedy dziecko płakało, a ja nie wiedziałam dlaczego) i z każdym tygodniem widać, jak bardzo się zmienia z dziecka, które nie rozumie zwrotu " za chwilę", w dziewczynkę, która spokojnie czeka na obiecaną rzecz. 
Słyszę, jak zmienia się jej słownictwo, staje się coraz  bogatsze; Gosia używa coraz trudniejszych zwrotów i co najważniejsze - potrafi je zastosować w odpowiedniej sytuacji.
Uwielbia słuchać bajek, które się jej czyta czy też opowiada; sama często siada i Monice, misiowi lub samej sobie wiernie odtwarza zasłyszane historie. 
Lubi słuchać piosenek śpiewanych przez "Fasolki", jak też tych z "Akademii Pana Kleksa"; chętnie też sama je śpiewa. Najczęściej w repertuarze pojawia się "Kaczka dziwaczka" i " Na wyspach Bergamutach". 
Najczęściej wybiera wszystko co się błyszczy i mieni kolorami tęczy, świeci złotem lub srebrem, czasem jednak stwierdza nagle, że skarpetki nie pasują do bluzeczki czy do spodni. Zatem powoli zaczyna uczyć się dobierania kolorów.

Jest jeszcze wiele, wiele rzeczy ale trudno o wszystkim napisać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz